رشدمان

برای بقاء، رشد و غول شدن در دوران جدید

نوآوری

الهام‌بخشی ایده‌‌ها

برخی از ایده‌­ها به دلیل ویژگی‌هایی که به‌عنوان ایده دارند گسترش می­‌یابند: آن‌ها ممکن است ذاتاً الهام‌­بخش، جذاب و درگیرکننده باشند. با این­حال تعداد نسبتاً معدودی از ایده‌ها به خودی خود گسترش می­‌یابند. این نوع ایده‌ها عموماً به صورت شاخه­‌‌ای یکی پس از دیگری توسعه یافته و مقدمات و شرایط را برای فهم بهتر مفهوم اصلی فراهم می­‌کنند. برخی از پروژه­‌ها به جای تکرار از «اقتباس» الهام می­‌گیرند(مثل رویکرد آموزش سال­های ابتدایی در رجیو امیلیا[1]) و لازم است بهترین روش‌ها را برای پاسخ­دهی به نیاز و اشتیاق افراد بیابند. در نظر گرفتن چگونگی بهسازی و بیان ایده پروژه و نیز ایجاد ظرفیت تأمین افرادی که از این ایده الهام گرفته‌­اند امری اساسی در اقتصاد اجتماعی محسوب می‌شود. پروژه­‌هایی مانند توسعه مسکن بدزد[2] برنامه‌­ای برای بازدید و طیف گسترده­ای از ابزار و محتوا برای استفاده دیگران در جهت ایجاد پروژه­‌های شخصی ارائه می‌دهند.

 

[1] رویکرد رجیو امیلیا (Reggio Emilia Approach)، یک فلسفهٔ آموزشی است که بر آموزش و پرورش پیش‌دبستانی و دبستانی تمرکز دارد. رجیو امیلیا شهری است در شمال ایتالیا، این رویکرد به نام یک فرد نیست، به نام یک ایده روانشناسی نیز نیست، نام‌گذاری از این روست که روزی تعدادی مادر و پدر و معلم و محقق خواستند اتفاقی متفاوت برای تمام کودکان شهرشان بیفتد، فرصتی برای رشد داشته باشند که حقشان است.

[2] Beddington Zero Energy Development (BedZED) یک توسعه مسکن سازگار با محیط زیست در انگلستان است که طراحی شده برای ایجاد انتشار کربن صفر طراحی شده و اولین انجمن در مقیاس بزرگ بود که این کار را انجام داد.

 

 

 

نگارش توسط جعفر قوام دوست ۲۴ تیر ۱۴۰۲

نظرات
برای ارسال دیدگاه ابتدا عضو سایت شوید !