رشدمان

برای بقاء، رشد و غول شدن در دوران جدید

نوآوری

چیدمان صندلی

پویایی گروه و سطوح مشارکت نیز تحت تأثیر چیدمان نشستن است. راه­‌های موثری برای شکستن عدم توازن قدرت و ترغیب شرکت­‌کنندگان به شرکت کامل در دادرسی وجود دارد که شامل دایره‌­ها، نیم‌­دایره‌­ها و تُنگ‌­های ماهی هستند. تنگ ماهی؛ از گروهی از شرکت­‌کننده­‌ها تشکیل شده که در بحث­‌ها یا فعالیت­‌ها شرکت دارند و توسط حلقه بزرگتری از شرکت‌­کننده‌­ها محاصره شده‌­اند. کسانی که در حلقه بیرونی هستند گوش می­‌دهند، مشاهده می‌­کنند و «شاهد» فعالیت‌­ها هستند. شرکت­‌کنندگان می­‌توانند نوبتی در حلقه بیرونی یا در مرکز بنشینند. کسانی که درحلقه بیرونی نشسته‌­اند می­‌توانند از افرادی که در مرکز دایره هستند سؤال بپرسند. تکنیک دیگر چرخ مارگولیس[1] است که شامل 4 تا 6 جفت صندلی رو به روی هم چیده شده در یک دایره شبیه چرخ است. این تمرین به شرکت­‌کنندگان کمک می­‌کند که دریابند هرکس دانش و تجربیاتی دارد که ارزش به اشتراک‌­گذاری را دارند.

تمرین دیگر این است که از شرکت­‌کنندگان درخواست شود به صورت دایره­ای روی زمین بنشینند. این کار می‌تواند روابط قدرت را تضعیف یا معکوس کند. تسلط بر بقیه بدون ایستادن سخت‌تر است و اگر فردی مسلط شود تمایل دارد از آنچه به او محول شده سر باز زند. قدرت نزد کسانی که بر زمین نشسته‌­اند، کارت­‌ها را مرتب می­‌کنند، نقشه رسم می­‌کنند، یادداشت­‌برداری می‌­کنند و دانه­‌ها را برای نمره دادن به مارتکس می­‌چینند باقی می‌­ماند. نشستن روی زمین یک تراز بسیار خوب به معنی واقعی کلمه است؛ چینشی آزاد، مشارکتی و برابر.

[1] Margolis

تصویر: چرخ مارگولیس. ازشرکت‌کنندگان خواسته می‌شود که یک چالش یا مشکل خاصی که افراد با آن مواجه شده‌اند را منعکس کنند. کسانی که روی صندلی‌های داخل حلقه نشسته‌اند و افرادی که روی صندلی‌های بیرون حلقه نشسته‌اند مشتریان هستند. جای مشتری و مشاور بعداز یک مشاوره کوتاه عوض می‌شود، یعنی افرادی که بیرون ازحلقه ­مرکزی نشسته بودند تبدیل به مشاور می‌­شوند و در مرکز می‌­نشینند.

نگارش توسط جعفر قوام دوست ۲۲ خرداد ۱۴۰۲

نظرات
برای ارسال دیدگاه ابتدا عضو سایت شوید !