رشدمان

برای بقاء، رشد و غول شدن در دوران جدید

نوآوری

طرح سؤال

تمام نوآوری‌­ها با یک ایده­‌ی اصلی شروع می­‌شوند، اما خود ایده­ اغلب به وسیله­ یک تجربه، اتفاق یا شواهد جدیدی که یک نیاز اجتماعی یا بی عدالتی را آشکار می­‌کند برانگیخته می‌شود. در بسیاری از موارد قدم اول یافتن راه­‌حل، استفاده از تحقیقات، نقشه‌­برداری و جمع‌­آوری داده‌­ها برای شناسایی مشکلات است.

یکی از چالش­‌های مهم در این مرحله شناسایی مشکل حقیقی است. یک مشکل خوب، راه­‌حل را در درون خود گنجانده است. این نکته در طرح سؤال اهمیت ویژه‌ای دارد. مسئله­ کلیدی در سیاست اجتماعی، رسیدن به تشخیص درست و در نظر گرفتن چیزی بیشتر از نشانه‌­های دم‌دستی و کشف علت حقیقی یک مسئله است. مثلاً مشکلات موجود در پارک ماشین، بازتابی از مشکلات سیستم حمل و نقل عمومی است. یافتن راه­‌حل برای مشکلی اشتباه، اغلب وضع را بدتر می‌­کند. در سایر موارد، تجزیه مشکل کلی به مشکلات کوچکی که قابل مدیریت‌ باشند و بتوان به صورت عملی به رفع آن‌ها پرداخت از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس از تشخیص مشکل، لازم است که مشکل موقعیت­‌یابی شود، مورد تحقیق قرار گیرد و این چیزی نیست جز پروسه اصلاح مشکل و رسیدن به مسائل اصلی به طریقی که باعث ایجاد راه­‌حل‌­های کاربردی شود. رقابت ایده­‌های جاری برای جمع­‌آوری اطلاعات درباره نوآوری نشان می‌دهد که در این مرحله طرح سؤال خوب، کلید بُردن رقابت است.

نگارش توسط جعفر قوام دوست ۰۳ خرداد ۱۴۰۲

نظرات
برای ارسال دیدگاه ابتدا عضو سایت شوید !